Ne nje nga bashkit e qytetit te Londres, e cila quhet Enfield perfundimisht arriti te kerkoje te miratohet nje ligj ne Parlamentin Angleze. Ky ligj eshte rreth menyres se sjelljes jashte shtepise. Kohet e fundit eshte verejtur se numri i njerezve qe peshtysin ne rruge, eshte rritur. Nje veprim teper i shemtuar cilesohet nga njerez qe shohin veprime te tilla ne rruge, or vende te tjera publike perfundimisht do te denohet me gjobe.

Nje nga njerezit me te shquar gjate shekullit te 16, Desiderius Erasmus shkruajti nje liber te vogel rreth menyrese se sjellurit, me titull ‘ Sjellje e Mire per Djemte’ me 1530. Ne kete liber te vogel, me shtate kapituje, ai shkruan se si te vishesh, si te sillesh ne kishe, rreth sjelljes ne nje bankuete, se si te sillesh kur takon njerez, kur je duke luajtur si edhe si te sillesh ne dhomen e gjumit. Erasmus ishte nje personalitet i madh, ne ato kohe ne Europen Perendimore, por te shkruante rreth menyres se sjelljes per te, ishte po aq e rendesishme. Ai shkruan se is nje person duhet te rrije, haje, bisedoje, te shfryje hunden dhe se si te perdore thiken. Por ne te njejten kohe, ai i pershkruan keto veprime te njeriut ne nje menyre teper inteligjente ku thote: Keto veprime te jashtme te trupit jane te ko-ordinuara me nje mendje te forte, ku prap se prape ndonjehere veme re se duhen disa udhezime, edhe per njerezit te cilet jane te ditur dhe te shkelqyeshem por nuk dine te sillen. Me nje fjale ai thote qe , ti mund te vishe nga nje familje me emer te mire , por nuk di te sillesh, dhe cfaredo rrethanash qe  vjene, njeriu mesone se si te sillet.

Me 1530 Erasmus kur pa nje djale te ri qe peshtyu ne rruge, i afrohet dhe i thote: kthehu mbrapsht dhe mundohu te shmangesh te peshtysesh sepse peshtyma jote mund te te shkoje tek dikush tjeter. Ne qofte kjo gje e shemtura eshte ne toke, duhet te mbulohet me dhe, sepse mund te shkaktoje te vjella tek dikush tjeter. Ne Amerike gjate shekullit 19 peshtyma ne rruge ishte thuajse kudo. Oscar Wilde ne visiten e tije ne Amerike thote qe ‘ Amerika eshte nje peshtyme e gjate’. Ne Europe e peshtyra ne rruge kurre nuk eshte pelqyer nder shekuje.  Ky veprim eshte absolutisht i shemtuar, dhe eshte pare dhe si veprim shume banale, e cila krijon  edhe situata violente midis njerezve. Por cfare duhet theksuar eshte, se peshtyma ne toke eshte e demshme per shendetin. Nje Gjerman biolog Robert Koch me 1882 zbuloj qe bakteria e tuberkulozit mund te te mbijetoje ne peshtymen e hedhur ne toke.  E peshtytura eshte menduar si nje veprim jo i kendshem dhe i pa pranuar, ne nje shoqeri te civilizuar. Me 1886 Keshilli i Higjenes se Frances vendosen nje urdher kunder ketije veprimi. Ne Paris dhe sot e kesaje dite shikon lajmerime te tilla ne Metro qe lexojne ‘ Defense de cracher’  

Per fate te keq ne Shqiperi ky veprim eshte present dhe e sheh shume shpesh. Ughhhhhh. Te me falin kushdo qe do te lexojne kete post te shkurter, por eshte dicka teper neveritese qe duhet ndaluar. Nese me larte Erasmus ka shkruajtur se si nje person duhet te sillet qe te demonstroje civilizim, ne Shqiptaret nuk kemi pasur standarte te shkruara diku, qe ne te ti zbatonim ose respektonim. Por eshte dicka e lehte qe nuk ka nevoje per mesues apo universitete. Cdokush duhet te mendoje, qe, ai ose ajo nuk eshte i vetem ne kete planet por dikush tjeter eshte pas teje. Konsidero te tjeret kur komunikon, shkon ne nje feste, ne kishe, ne kafe or ne cdo vend publike!

Advertisements