Lufta per pavaresine e Shqiperise vazhdoj per shume vite pas Nendor 1912. Delegacione ne periudha te ndryshme shkonin ne Londer. Por duhet theksuar i vetmi njeri qe impresionoj Parlamentin Britanik me 1913 ishte Isa Boletini.  Isa eshte prezantuar ne ditarin e Kolonel Aubrey Herbert si figura me piktureske.    Ai vazhdon te beje komente rreth personalitettit te tije ( Ises) si nje njeri  pashkolle por me nje reputacion te shkelqyeshem per trimeri dhe mbeshtetje.  Aksionet e tije ishin bere legjenda per zgjuarsine ne shpetimin e  kurtheve te ngritura kunder tije nga  Turqit dhe Serbet. Isa Boletini ishte i mirepritur ne shtepine e Kolonel Aubrey. Ai  kalonte kohen me te madhe duke pire kafe turke dhe e merte malli per Shqiperine. Nje dite vazhdon, Kolonel Aubrey ne ditarin e tije, gruaje i telefonon atij ne Parlament  teper e shqetesuar. Menjehere ai shkon ne shtepi kur mer vesh qe gruaja e tije dhe Isa Boletin nuk ben gje tjeter ate dite vec nderonin njeri tjetrin duke u perkulur koken per arsye te gjuhes.

Delegacioni Shqiptare  qe shkuan ne ate kohe ne Londer lane  pershtypje te shkelqyera. Ne nje rast Kryeministri i Britanise Lloyd George fton Aubrey per dreke vec te takoje Shqiptaret. Shkuan te hanin dreke ne nje restaurant Shqiptare me pronar Toni Precha. Ne ate dreke Isa Boletini bisedoj me Ministrin e Ekonimise Angleze ku Aubrey perkthente.

Isa Boletini i kerkon Aubrey qe Ministri i Ekomise te merte veshe qe Isa ishte nje malesore, ashtu si ai vete dhe ai eshte i kendshem kundrejt njerezve qe vuajne , vecanerisht  malesoreve. Pas kesaj Isa u ngrit me kembe me zjarrmi dhe ashpersi dhe tha tregoj atij qe ” kur te vije pranvera ne do te mbushim fushat e Kosoves me kocka dhe gjak Serb sepse ne Shqiptaret kemi vuajtur shume dhe eshte shume qe te harrosh”. Aubrey donte qe te mos tregonte se cfare Isa ne fakt tha por Kryeminstri ishte vertete i impresiounuar me kete burre te gjate malesore dhe shprehu qe Isa ishte vertet nje njeri i dashur dhe i kendshem.

Aubrey pervec problemeve politike qe bisedonte me Delagacionin Shqiptare mundohej qe te ti argetonte ata. Kur visituan nje nga kopshtet Zoologjik te Londres Isa tha: ju cdo gje e keni mbyllur ne kafaz ketu me perjashtim te Djallit. Une dua te jem i lire.

Ne Parlamentin Anglez Isa rrezatoj dashuri me kostumin e tije nacional per te cilin  asnje nuk mund te ta veshtronte pa e admiruar. Njeri nga Lordet ,Lord Treowen ( Major-General Sir Ivor Herbert deputet i Partise Liberale 1906-1917) impresionoj Isen me uniformen e tije dhe ai ( Isa) i kerkoj atij qe te shkonte menjehere me te ne Shqiperi. Isa BoletinI beri shume miq kur ndenji ne Londer dhe ata e moren ate te visitonte vendet e shkelqyera te saje. Megjithe keto vemendje qe ai pati nuk ishte i kenaqur dhe menyra se si i shprehet tek Kolonel Aubrey eshte vertete per tu adhuruar dhe per te mos u harruar. Ai i tha atije ” cdo gje e shkelqyeshme dhe e madhe eshte ketu, dhe shume gentile ju Anglezet jeni, por une nuk mund te ndryshoje asgje per guret dhe lumenjte e mi”.

Advertisements